Stadiony pro Brno

Tyto stránky slouží pro sjednocení činnosti fanoušků týmů HC Komety a 1. FC Brno. Chceme, aby v co nejkratší době vyrostl důstojný hokejový a fotbalový stadion. Plánujeme manifestační akce, výrobu propagačních předmětů a jednou z našich hlavních činností je sledování médií jako kontrola politiků a archivace jejich výroků. Připojte se! Svými nápady, prací, finančně.

PŘIPRAVUJEME NOVOU SEKCI

Nově na webu:

RSS

RSS

Stadiony v médiích

Politici, rychle se proberte! (deník Sport)

Komentář deníku Sport ze 6. 9. 2008 k situaci v Brně.

(Pro zobrazení otevřte tento příspěvek.)

POSTŘEHY MIROSLAVA POSPÍŠILA

 

Neříkám to poprvé, tímto svým názorem se netajím, ale v současné době, kdy se na úrovni vládních špiček diskutuje o podpoře sportu ze strany státu a vůbec o roli politiků ve sportu, to rád ještě jednou zopakuji: stát by měl dělat pro sport daleko víc, než dělá.

Jako úplné sci-fi mi zní jakákoliv zmínka o tom, že by se mělo sahat na Duklu nebo na chod sportovních center, o čemž se také mluví. To už bychom byli v úplném Kocourkově. Nejenom že jsme si nechali rozpadnout výborný systém sportovních středisek, která dnes fungují pouze nahodile a nejspíš na základě známostí a konexí, ale ještě bychom chtěli zajít dál? Doufám, že vzor Špotákové a dalších osobností, které pro náš sport něco udělaly, bude úspěšný a že konkrétně Dukla zůstane nejen zachována, ale bude podporována výrazněji. Tak jako dřív byla Rudá hvězda. Sport by měl patřit pod příslušná ministerstva, sportovní zařízení by měl obhospodařovat stát. Řeknete si, že sportovci jsou profesionálové, kteří si vydělávají hříšné miliony, ale tady nejde jenom o ty špičky. Jde i o základnu, o mládež, o talenty.

O tom, jak pokulhává podpora sportu, se mohu dnes a denně nejlépe přesvědčit v Brně, kde žiji. Jestli se nějaké město dá považovat za začarované, tak právě Brno. Politici za to mohou nejvíc. Když je ve vládě ODS, Brnu vládne ČSSD. Když vládne sociální demokracie, v Brně velí pravice. Takhle je to tam postavené na hlavu. Vzniká pak hrozný nesoulad, máloco jde prosadit. Stačí se podívat na stadiony za Lužánkami, hokejový a fotbalový, do jakého se dostaly stavu. Pro město je to ostuda. Před pár dny se tam rozjel skandál, v jehož rámci se politici napadají, že výměnou za státní zakázky odkapávali část ze svých zisků do sportu. Proboha, vždyť to by měla být povinnost, a ně nějaká levota, za kterou se bude ještě někdo skandalizovat! Chceš stavět velké obchodní centrum? Dobře, ale běž a dej peníze do basketbalu nebo do hokeje. Máš zájem přestavět nádraží? Pomůžeme ti, ale ty pak pomůžeš házenkářům. Takhle by to mělo být, ne nějak pod stolem, tajně, jak vyplynulo z nahrávek lidí z radnice, ale veřejně a transparentně! Firmy by se uživily a sport by z toho profi toval. Strana, která by tohle nechtěla, by si to měla dát rovnou do programu. Však se blíží volby. Jenom bych byl zvědavý, kdo by takovou stranu, která by nechtěla podporovat sport, volil. Naštěstí pro Brno tento týden televize vysílala finále hokejového poháru a celá republika mohla vidět, jak jsou lidi z Brna nadšení pro sport, jmenovitě pro Kometu. Tři tisícovky fanoušků jely do Znojma na zápas, o den dřív pořádali průvod na radnici a domáhali se slyšení.

Díky televizi může jejich aktivita dostat velkou pozornost. Všichni se teď ptají: jak to, že Brno, tak velké město s tak velkou fanouškovskou základnou, nemá nejvyšší soutěž?
A mluví o tom, jak by si ji Brno zasloužilo. Je skvělé, že vlastně díky těmto fanatikům, kteří táhnou na radnici nebo na stadion soupeře, se možná něco změní k lepšímu. Vždyť stejná Kometa, o které se teď hovoří, neměla ještě minulý týden jistotu, že bude svoje zápasy hrát doma.

Neměla smlouvu v hale, kde hraje. Bylo by bezvadné, kdyby se tahle mizérie změnila v lepší.
Zejména když nejde jenom o hokej, ale o celkový přístup politiků ke sportu. O to, že se může stát, že když se staví kampus pro studenty, tak tam není atletický stadion, hala pro míčové sporty, bazén. Že tam není vyžití, jaké je běžné všude v Evropě. Schopní lidé se už i v Brně začínají objevovat. Hamza, Zábranský, Pros, to jsou šikovní manažeři. Bez podpory politiků ale zůstanou na půli cesty. Bohužel pro Brno je zatím daleko typičtějším obrázkem něco jiného: rozpadající se klub, v tomto případě prvoligový basket. Do příštího týdne mu běží ultimátum, že zanikne kvůli dluhům. Bude to vina lidí, kteří nedokáží dát svoji ruku ku prospěchu věci. Až se tak stane a po 82 letech prvoligový basketbal odejde z Brna, zase se budou všichni ptát: jak je to v tom městě možné?

Je to hanba, která by se měla brzo změnit.

Poslední komentáře
09.10.2008 14:14:09: Je to všechno naprostá pravda. Skvělý komentář, naprosto výstižný! Jen si přečtěte ve včerejší Rovno...
 
Sport v Brně si zaslouží stadiony evropských měřítek. Počet unikátních přístupů od 31. 5. 2008: