Stadiony pro Brno

Tyto stránky slouží pro sjednocení činnosti fanoušků týmů HC Komety a 1. FC Brno. Chceme, aby v co nejkratší době vyrostl důstojný hokejový a fotbalový stadion. Plánujeme manifestační akce, výrobu propagačních předmětů a jednou z našich hlavních činností je sledování médií jako kontrola politiků a archivace jejich výroků. Připojte se! Svými nápady, prací, finančně.

PŘIPRAVUJEME NOVOU SEKCI

Nově na webu:

RSS

RSS

Stadiony v médiích

Stavba fotbalového stadionu v Brně za Lužánkami (ČRo Brno)

Přepis rozhlasové reportáže ze dne 24. června 2008. (Pro zobrazení otevřte tento příspěvek.)
17:10 - Otázky a odpovědi

Michaela MALINOVÁ, moderátorka
--------------------
Příští rok na jaře by měla začít stavba nového fotbalového stadionu v Brně za Lužánkami. V současnosti architektonická kancelář dopracovává projekt. Stavební povolení by mělo být vydáno letos na podzim. Na místě starého fotbalového stánku by pak do tří let měl vyrůst moderní zastřešený stadion, který bude splňovat veškeré normy FIFA a UEFA. Podrobnosti zjišťoval Michal Záboj.

Michal ZÁBOJ, redaktor
--------------------
Zatím jediné, co je v této chvíli jisté, je vzhled stadionu a to, že bude stát za Lužánkami. Architekti při jeho tvorbě vycházeli ze starověkých arén, sportoviště tak dostalo pracovní název "brněnské koloseum", popisuje jeden z autorů projektu Petr Hrůša:

Petr HRŮŠA, jeden z autorů projektu
--------------------
Bude to totální aréna, to znamená uzavřený ovál, tak jak byly ty historické předobrazy, a to z toho důvodu, aby byla absolutní soustředěnost na hru, na fotbal, na to podstatné, co je vevnitř, případně na nějaké akce, které se tam budou odehrávat. Vazba na město je taky důležitá, takže ten stadion vně by měl mít několik ochozů, v tom přízemním ochozu bude spoustu drobných obchůdků, nějaké restaurace, velký obchod se sportovním zbožím a vstup do suterénu, kde může být další komerční obchodní záležitost, aby ten stadion nebyl mrtvý přes celý týden, kdy se nehraje zápas, ale aby byl živou součástí města.

Michal ZÁBOJ, redaktor
--------------------
Šířka nového stadionu bude sto osmdesát jedna a délka dvě stě dvacet jedna metrů, výška v nejvyšším bodě skoro třicet metrů, ochozy pro třicet tisíc sedících diváků budou zastřešené, parkování návštěvníků vyřeší jednak podzemní parkoviště a také plochy na povrchu. Stavba podle odhadů přijde na bezmála dvě miliardy korun.

Roman ONDERKA, brněnský primátor
--------------------
Tato stavba bude probíhat po dobu tří let.

Michal ZÁBOJ, redaktor
--------------------
Říká brněnský primátor Roman Onderka a dodává:

Roman ONDERKA, brněnský primátor
--------------------
Když přepočítáme částku miliardy devět set milionů korun na tři roky, tak víme, že potřebujeme ročně zhruba částku něco přes šest set milionů korun. Zde počítáme se spoluúčastí státního rozpočtu, budeme samozřejmě se o něj ucházet přímo na ministerstvu financí. Již v loňském roce tuto stavbu, rekonstrukci tohoto stadionu pro třicet tisíc diváků podpořil Českomoravský fotbalový svaz svým usnesením.

Michal ZÁBOJ, redaktor
--------------------
Pokud vše dobře půjde, tak nový stadion za Lužánkami bude stát v roce 2011. Aréna bude sloužit i k pořádání koncertů a dalších akcí. Hlavním nájemcem ale bude fotbalový klub 1. FC Brno. Město i fotbal podle místopředsedy představenstva klubu Romana Prose novou arénu potřebují.

Roman PROS, místopředseda představenstva fotbalového klubu 1. FC Brno
--------------------
Pro 1. FC Brno by to znamenalo něco jako pro každého, když se stěhuje do nového krásného domu a my se na to doopravdy velice těšíme. Pro Brno to bude znamenat to, že se mu vrátí, nebo věříme, že se mu vrátí návštěvnost, tak jak to bývalo dřív za Lužánkama, že bude vyprodáno, pro Brno to bude znamenat to, že tu bude nové kulturní krásné prostředí a pro Brno to bude znamenat to, že věřím, že bude v té době hrát o titul.

Žádné komentáře
 
Sport v Brně si zaslouží stadiony evropských měřítek. Počet unikátních přístupů od 31. 5. 2008: