Stadiony pro Brno

Tyto stránky slouží pro sjednocení činnosti fanoušků týmů HC Komety a 1. FC Brno. Chceme, aby v co nejkratší době vyrostl důstojný hokejový a fotbalový stadion. Plánujeme manifestační akce, výrobu propagačních předmětů a jednou z našich hlavních činností je sledování médií jako kontrola politiků a archivace jejich výroků. Připojte se! Svými nápady, prací, finančně.

PŘIPRAVUJEME NOVOU SEKCI

Nově na webu:

RSS

RSS

Stadiony v médiích

V Rondu se bude kopat. Všude (LN)

Oprava Ronda očima Lidových novin z 20. 5. 2008. (Pro zobrazení otevřte tento příspěvek.)
Oprava ledové haly - Hokejisté vydělají na termínu basketbalového mistrovství

BRNO Hala Rondo se dočká opravy. Nečekaně: odkládanou rekonstrukci urychlilo zjištění radních, že nestihnou včas postavit novou víceúčelovou halu v Západní bráně v Bohunicích.
Mezním termínem pro dokončení rekonstrukce Ronda je tak rok 2010, kdy se má v Brně na podzim konat mistrovství světa v ženském basketbalu. „Je to napjaté, ale stihnout by se to dalo,“ míní manažer české basketbalové reprezentace žen Jiří Hamza. A přitákává mu i primátor Roman Onderka. Hotovo ale musí být nejpozději v létě, aby byl čas i na zkušební provoz.

Kdysi výstavní hala Rondo s ledovou plochou, jejíž desetiletá výstavba skončila v roce 1982, už neodpovídá moderním požadavkům na bezpečnost diváků, ani zázemí nedává komfort sportovcům.

Má-li staronové Rondo naplnit přání sportovců a politiků, pak z něj ve výsledku zůstane zřejmě jen nosná konstrukce. Svou pomoc nabídl i architekt Ivan Ruller, který komplex se sedmi tisíci místy navrhoval. „Už mne oslovili, zatím jsme ale o podrobnostech nejednali,“ řekl LN. Při projektování se snažil, aby hala byla využitelná kromě hokeje i pro další akce bez ledu, nenarušila pohled na brněnské panorama. „Šlo o to využít výborně položené místo,“ dodal.

Podle expertů dvaačtyřicet nosných sloupů, které jsou zapuštěny dvanáct metrů hluboko, bude nutné otryskat a znovu natřít ochrannými nátěry. „Podle odborníků jsou ale jinak v pořádku,“ ujistil Jan Urbanec ze společnosti Starez Sport, která Rondo spravuje. Budoucí tvář haly určí studie zpracovaná v roce 2004. „Architekti by měli vše aktualizovat nejpozději do druhé poloviny června,“ upřesnil. Oprava by se měla uskutečnit za provozu.

Aby Rondo mohlo sloužit také pro vrcholové soutěže v basketbalu či volejbalu, bude nutné prodloužit vzdálenost mezi hrací plochou a stropem. Prostor, kde je dnes ledová plocha, by tak měl klesnout v optimálním případě až o tři metry. „Jsou tam tekuté písky, bojím se, že maximum, o které bude možné jít dolů, bude tak metr, metr a půl,“ varuje správce haly Josef Mana. Snížení je nutné i proto, aby se zvýšila kapacita hlediště. „V současnosti nemůžeme prodávat na hokej první dvě řady, diváci by neviděli,“ vysvětlil Urbanec.

Sedačky v hledišti nahradí nové. Polemika se vede o tom, zda zrušit, nebo v jaké podobě ponechat místa ke stání. Ani drsný protiskluzový povrch není výhodný, protože slouží jako lapač nečistot. „Musí to jít spláchnout hadicí a hotovo,“ podotýká Mana. Modernizovat se bude i zázemí stejně jako rozvody. Celkové náklady se odhadují na 300 milionů korun, příslib dotace prý už dalo ministerstvo školství.

Plány na opravu zatím naráží na námitky opoziční ODS, která nesouhlasí s tím, aby oprava byla připravována jako předzvěst stavby v Bohunicích. „Trváme na koncepci sportovišť za Lužánkami, jak je vyjádřena v projektu Ponava, za který město dalo deset milionů korun,“ vzkázal předseda zastupitelů ODS Leo Venclík.

Město už hledá i řešení pro dopravní situaci. Zvažuje, zda nevyužije záložní parkoviště brněnských veletrhů, odkud by návštěvníky do Ronda přivážely autobusy. Ve hře je i výstavba parkovacího domu v blízkosti Ronda.

Žádné komentáře
 
Sport v Brně si zaslouží stadiony evropských měřítek. Počet unikátních přístupů od 31. 5. 2008: